Sięgaj gwiazd!

to już czwarta edycja. niewyobrażalne. może za 5 czy 10 lat nie będzie to miało takiego znaczenia, ale teraz dla nas – tworzących ten festiwal dla was – każda edycja jest namacalnym dowodem na to, że sięgamy gwiazd.

Nasze gwiazdy to każdy błysk w Waszym oku po wyjściu z kina – błysk radości, wzruszenia, nawet zdenerwowania. Nie straszne nam są żadne z Waszych emocji.

Jonasz7

Niektórzy obawiali się, że będziemy wkładać Wam do głów myśl, że możecie wszystko, że możecie być, kim chcecie, a jest to generalnie nieprawda: trzeba przecież żyć na miarę swoich możliwości i w dodatku pokazywać ludziom nie „co”, a „jak”. Długo o tym myśleliśmy. Pewnie jest w tym sporo racji. Ale! „Jak” – to już jest plan, a „co” – to są marzenia. Ta edycja Kina w Trampkach jest o marzeniach. O tym, że idąc w trampkach filmową drogą spoglądamy w dal, w gwiazdy albo w horyzont.

Pierwszy_raz_Fabrizia12

Tajemnica tego, co jest daleko, niesie nas w podróży. Czasem gwiazdą jest chęć bycia konstruktorką samolotów („Szybowiec Mary”) albo chęć zamieszkania na dnie morza („Jonasz i morze”), albo zostanie wielkim sportowcem („Trampkarze”). Czasem marzeniem jest coś, co z pozoru wydawałoby się tak proste: wolność, bezpieczeństwo czy możliwość, by się uczyć („Pułapka”, „Bezgwiezdne sny”, „Cisza przed burzą”, „Znaleźć dom”, „Oliver!”). Bardzo często pragniemy, by inni nas lubili i akceptowali za to kim jesteśmy („Semele”, „Nowa klasa”, „Cały nasz świat”, „Wodne dzieci”, „Kraina lodu”). Czasem chce się zmienić cały świat. Na lepszy! („Zadymiarze”, „To ja Malala”, „Łapa”, „Dźwięki muzyki”). Albo mieć niezapomniany i piękny pierwszy raz („Pierwszy raz Fabrizia”). Wszyscy marzymy o wspaniałej miłości („West Side Story”, „Twoje piękno nic nie znaczy”).

Ki5

Każdy z nas idzie za swoim marzeniem na swój sposób, wykorzystuje to, co ma dostępne pod ręką, na co pozwalają mu wiedza i umiejętności. Ale każde marzenie jest jak skarb. Nikt Wam nie da gwiazdki z nieba, my jej Wam nie damy. Jedyną osobą, która tworzy i zapala Twoją gwiazdę jesteś Ty.

Kino jest od marzeń. Zrobienie filmu wymaga szczegółowego planu i konsekwencji w jego realizacji – ale
zawsze, zawsze, zawsze zaczyna się od marzenia.
Sięgajcie gwiazd!

ansta