O EDYCJI W GDAŃSKU

I edycja Festiwalu FIlmowego Kino w Trampkach dla Dzieci i Młodzieży 2018 w Gdańsku 6-9.12.2018 - edycja mikołajkowa

Jest to wydarzenie filmowe w Gdańsku, które jest skierowane do grup – dzieci oraz młodzież, w formie festiwalu . Prezentujemy najlepsze filmy z dorobku bieżącej światowej kinematografii dla młodego widza. Pokazywane filmy w ramach wydarzenia to współczesne obrazy, gdzie młodzi zapoznają się z historiami ich rówieśników z różnych stron świata. To ciekawe projekcje oraz kreatywne okołofilmowe warsztaty dla różnych grup wiekowych. Chcemy, by repertuar oraz dodatkowe aktywności zwiększały u uczestników wrażliwość, otwierały na różnorodność kulturową, wpływały na ciekawość, otwartość i życzliwość wobec innych. Festiwal filmowy jako wydarzenie cykliczne jest adresowane do młodych mieszkańców Gdańska. W związku z tym, że uczestniczą nim grupy przedszkolne, już od najmłodszych lat wyrabiane jest w nich przyzwyczajenia do uczestnictwa w życiu kulturalnym miasta Nacisk jest również położony na pobudzenie środowiska filmowego do zwiększenia zainteresowania na temat filmowej twórczości dla dzieci i młodzieży. Pozyskane doświadczenie i wiedza jak pracować z młodym widzem, pozwala nam na zbudowanie wartościowego wydarzenia filmowego dla młodych w Gdańsku. I edycja Kina w Trampkach w Gdańsku spotkała się z dużym entuzjazmem zarówno wśród obecnych na sali dzieci i młodzieży, oraz wśród rodziców i nauczycieli zainteresowanych pozalekcyjną oferta kulturalną dla najmłodszych w Gdańsku. Projekt wpisywał się w kluczowe wartości i cele zapewniające długofalowy rozwój Gdańska (wg Strategii Rozwoju Miasta Gdańska 2030 Plus).

DEMOKRACJA DZIECI – FILMY Z OKAZJI 30-LECIA GDAŃSKIEJ SAMORZĄDNOŚCI 10+

Z okazji 30-lecia gdańskiej samorządności chcemy zaprosić młodych widzów do dyskusji na tematy związane z demokracją, samorządnością, wolnością, władzą, zasadami życia we wspólnocie, relacji między indywidualnymi wyborami i potrzebami a kompromisem na rzecz społeczności. Zastanowimy się, jak podążać za swoimi przekonaniami i poglądami, czym jest wolność w codziennym życiu i czy da się ją zrównoważyć potrzebami grupy. Jaka jest wartość demokracji i społeczeństwa obywatelskiego? Przyjrzymy się, jak zasady kształtują życie wspólnoty zuchów, jaka jest rola premiera i co może zrobić dziecięcy burmistrz.

4. EDYCJA KINA W TRAMPKACH W GDAŃSKU

Nic nas tak nie cieszy jak zaangażowana widownia.

Po raz kolejny przekonaliśmy się, że Gdańsk jest miastem otwartych ludzi, miastem młodych, którzy lubią działać i do których chce się z radością wracać z nowymi filmowymi propozycjami. Jesteśmy dla Was – zapraszamy do wspólnej, dobrej i mądrej zabawy w kinie. Eksplorujcie, poznawajcie, dyskutujcie i odkrywajcie razem z nami!
Nadal mierzymy się z epidemią, dlatego w tym roku ponownie zrealizujemy festiwal w formule online, wydłużając zarazem jego trwanie: zależy nam, żeby każdy z Was miał okazję zapoznać się ze wszystkimi filmami. A sala kinowa może być wszędzie tam, gdzie tylko sobie wymarzycie. Zapraszajcie rodzeństwo, przyjaciół i rodziców do domowego kina i wyruszcie w podróż przepełnioną niespodziankami.

Zgodnie z zapowiedziami z 2020 roku, przez trzy lata koncepcję festiwalu dla dzieci i młodzieży łączy jeden wspólny motyw – jest nim rozumiana na wiele sposobów… dżungla!

Festiwal w Gdańsku już w grudniu 2022!

 

2. edycja KinA w Trampkach w Gdańsku

Po sukcesie pierwszej gdańskiej edycji Kina w Trampkach nie zwalniamy! W 2018 roku, dzięki wielu seansom, spotkaniom z gośćmi i warsztatom, nasi młodzi widzowie mieli okazję zagłębić się w świat filmu i poznać różne kultury. Przygotowania do kolejnych spotkań z gdańskimi widzami szły pełną parą, ale nasze plany zostały niestety pokrzyżowane. Jednak my się nie poddajemy i zamierzamy być z Wami w stałym kontakcie, nawet jeśli jego forma się zmieni. Przestrzeń festiwalowa stała się miejscem, gdzie nie ma ograniczeń i teraz każdy może z tego wydarzenia skorzystać. Dokładnie tak będzie w tym roku. Będziemy angażować do działania gdańską publiczność, której niesamowita energia nie daje nam o sobie zapomnieć. Obiecujemy, nie pozostaniemy dłużni.
Z równie dobrą energią już dokonaliśmy selekcji filmów, a teraz będziemy Was zachęcać do dyskusji i udziału w rozmowach w nawiązaniu do treści tegorocznych filmów.

Aktywności dla gdańskiej publiczności

 • Możliwość oceny filmów w roli członka jednej z komisji: Jury Dziecięcego, Jury Młodzieżowego, Jury Rodziców oraz przystąpienia do Młodzieżowego Studia Festiwalowego. Każda z wymienionych grup ma swój wkład w organizację festiwalu. Dzięki jurorom poznamy najlepsze filmy festiwalu, a gdańskie Młodzieżowe Studio Festiwalowe będzie działało w naszych mediach społecznościowych. Tego nie można przegapić!
 • Zostań jurorem kolejnej edycji! Już teraz zapraszamy do składania zgłoszeń. To Wy możecie zdecydować, które filmy zdobędą główne nagrody.
 • JURY DZIECI 2021
 • JURY MŁODZIEŻY 2021
 • Oddaj głos na najlepszy film. Chętnie dowiemy się, jakie są Wasze filmowe preferencje, aby jak najlepiej dopasowywać festiwalowy repertuar w kolejnych latach. Zapraszamy więc do oddawania głosów w Plebiscycie Publiczności.
 • Wraz z naszym partnerem, Instytutem Kultury Miejskiej, w oparciu o film pt. “Dzieciaki”, będziemy organizować warsztaty, spacer i konkurs fotograficzny, który zakończy się wystawą w plenerze. Serdecznie zapraszamy!
 • Zapraszamy do wypełnienia krótkiej ANKIETY EWALUACYJNEJ dotyczącej Kina w Trampkach. Dzięki Waszej pomocy zyskamy informacje potrzebne do ulepszenia naszych działań.

SEKCJA DEMOKRACJA DZIECI (10+)

Dla Gdańska mamy jeszcze jedną niespodziankę – sekcję DEMOKRACJA DZIECI (10+). Jest to sekcja przygotowana specjalnie z okazji 30-lecia gdańskiej samorządności. Zapraszamy młodych widzów do dyskusji na tematy związane z demokracją, samorządnością, wolnością, władzą, zasadami życia we wspólnocie, relacjami między indywidualnymi wyborami i potrzebami a kompromisem na rzecz społeczności. Zastanowimy się, jak podążać za swoimi przekonaniami i poglądami, czym jest wolność w codziennym życiu i czy da się ją zrównoważyć potrzebami grupy. Jaka jest wartość demokracji i społeczeństwa obywatelskiego? 

Sekcji filmowej będą towarzyszyły warsztaty.

Kiedy i gdzie?

Wakacje w pełni, a my mamy dla Was dobrą wiadomość. Będziemy z Wami przez najbliższe pół roku, w różnych odsłonach, z bogatą ofertą tematyczną, przy wykorzystaniu wielu mediów. Jesteśmy dostępni online, gdziekolwiek będziecie potrzebować dobrych filmów, rozrywki, zabawy, ale też spotkania i mądrych rozmów. Skoro nie można podróżować, zachęcamy Was do filmowej wyprawy dookoła świata! Filmom będą towarzyszyć spotkania z twórcami i Rozmowy o dorastaniu.
Festiwal podzieliliśmy na trzy terminy, dzięki temu filmowa przyjemność może trwać jeszcze dłużej 🙂

Festiwal podzieliliśmy na trzy terminy, dzięki czemu wydłuży się filmowa przyjemność 🙂

1. SIERPIEŃ – FILMY PEŁNOMETRAŻOWE
Zaczynamy od pokazów online filmów pełnometrażowych, które przy ograniczonych możliwościach podróżowania, będą dla Was oknem na świat. Historie młodych osób, Waszych rówieśników z różnych krajów świata, pogrupowaliśmy w sekcje:

 • KINOTRAMPKOWE PEREŁKI – czyli najlepsze filmy pełnometrażowe dla dzieci (od 3 roku życia) i młodzieży, które zachwycały Was podczas poprzednich siedmiu edycji festiwalu;
 • KONKURS PEŁNOMETRAŻOWYCH FILMÓW DLA DZIECI – tradycyjnie odbędzie się konkurs filmów specjalnie dla Was wyselekcjonowanych z festiwali na całym świecie z 2019 i 2020 roku. Jest w nich dużo słońca, wakacyjnej przygody i dylematów, które przynieść może tylko lato;
 • KONKURS PEŁNOMETRAŻOWYCH FILMÓW DLA MŁODZIEŻY – w tym roku o wyborze filmów do konkursu decydowała Młodzieżowa Grupa Programowa złożona z licealistów z I SLO Bednarska.

  Kino w Trampkach będziecie mogli oglądać przez cały sierpień, o dowolnej porze, w dowolnym miejscu. Nie zapominamy o lokalności wydarzenia, dlatego nasze filmy będą grane w wirtualnej sali Kina Kameralnego Cafe, dzięki platformie mojeekino.pl
  Jak co roku o wyborze najlepszych filmów zdecydują jury dzieci i młodzieży. Swoje nagrody przyznają też: publiczność festiwalowa, Jury Rodziców, Jury Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych oraz Jury European Children’s Film Association.
  Będziecie mogli spotkać się z twórcami, wziąć udział w warsztatach filmowych i dyskusjach ze specjalistami.

2. PAŹDZIERNIK – KRÓTKIE HISTORIE 
Październik to miesiąc krótkich historii. Czekają na Was najlepsze krótkie metraże z ostatnich lat oraz dwa konkursy filmów krótkometrażowych dla dzieci i młodzieży. 
 • O nagrodach dla twórców zadecyduje jury dziecięce i młodzieżowe.
 • Spośród bohaterów krótkich historii publiczność wybierze swojego ulubionego reprezentanta, który mógłby stać się rzecznikiem młodych ludzi.
 • Będą na Was czekać ćwiczenia, proste warsztaty i gry połączone z tematami filmów, a także spotkania z twórcami.
 • Będziecie mogli nas oglądać w szkole lub w domu, wszystko w wersji online.

3. GRUDZIEŃ – KIDS MEDIALAB
W grudniu skręcamy w boczną uliczkę od filmu, w stronę nowych mediów i technologii. Zaprosimy Was do udziału w wystawie online, na której zaprezentujemy aplikacje, gry, projekty VR (wirtualnej rzeczywistości) i AR (rozszerzonej rzeczywistości). Tym razem nie tylko oglądanie, ale też doświadczanie, dotykanie, poruszanie się i zanurzanie w zabawie i przyjemności, ale też refleksji. Zaprosimy Was do eksperymentowania w pierwszym w Polsce KIDS MEDIALAB.